Pētījumi rāda, ka pacientiem, kuri saskārušies ar ļaundabīga audzēja ārstēšanu, pastāv augsts psiholoģiskā distresa un garīgās veselības traucējumu risks[1]. Svarīgi uzsvērt, ka katrs sestais onkoloģiskais pacients kādā no ārstēšanas posmiem cieš no depresijas[2]. Pētījumi, kuros novērtētas onkoloģisko pacientu vajadzības ārstēšanas un pēcārstēšanas procesa laikā, apliecina, ka vidēji 32% vēža pacientu norāda uz nepieciešamību pēc psihosociālas aprūpes[3], kas aptver plašu dažādu psihosociālo vajadzību klāstu. Visbiežāk minētās vajadzības ir palīdzība, lai pārvarētu trauksmi, depresiju un bailes no slimības atkārtošanās vai progresēšanas, palīdzība labākai komunikācijai un atbalsts radiniekiem, ģimenēm vai laulātajiem[4].
[1] Holland JC, Andersen B, Breitbart WS, Buchmann LO, Compas B, Deshields TL, et al.Distress management. Jnatl Compr Cancer Netw JNCCN. 2023;11(2):190-209
[2] Bravery B,Loughanan S, Murphy M. Depression treatement research in peiople with cancer does not reflect cancer prevalance:findings from a systematic review. Evid based Ment Health.2020;23 (4):155-60
[3] Citēts pēc Joachim Weis. Psychosocial Care for Cancer Patients. Breast Care 2015, Vol. 10, No. 2 (AWMF (2014) Leitlinienprogramm Onkologie (Deutsche Krebsgesellschaft, Deutsche Krebshilfe, AWMF): Psychoonkologische Diagnostik, Beratung und Behandlung von erwachsenen Krebspatienten. AWMF-Registernummer: 032/051OL, www.awmf.org/uploads/tx_szleitlinien/032-051OLl_S3_Psychoonkologische_Beratung_Behandlung_2014-01_1.1.pdf.)
[4] Citēts pēc Citēts pēc Joachim Weis. Psychosocial Care for Cancer Patients. Breast Care 2015, Vol. 10, No.2 ( Sanson-Fisher R, Girgis A, Boyes A, Bonevski B, Burton L, Cook P: The unmet supportive care needs of patients with cancer. Supportive Care Review Group. Cancer 2000;88:226-237., 12.Schmid-Büchi S, Halfens RJG, Dassen T, van den Borne B: Psychosocial problems and needs of posttreatment patients with breast cancer and their relatives. Eur J Oncol Nurs 2011;15:260-266., 13.Sutherland G, Hill D, Morand M, Pruden M, McLachlan S-A: Assessing the unmet supportive care needs of newly diagnosed patients with cancer. Eur J Cancer Care (Engl) 2009;18:577-584.)
Onkoloģisko pacientu atbalsta biedrība „Dzīvības koks” kopš 2018.gada veic Labklājības ministrijas deleģēto uzdevumu – Psihosociālās rehabilitācijas nodrošināšanu onkoloģiskajiem pacientiem un viņu tuviniekiem. Lai nodrošinātu zinātnē balstītu psihosociālās rehabilitācijas programmu, programmas dalībniekiem, uzsākot un pabeidzot programmu, ir jāaizpilda jautājumu forma QSC-R10, kurā apkopoti galvenie uztraukuma iemesli cilvēkam, kurš saskāries ar vēzi)[1]. Dzīvības koka līdz šim apkopotie rezultāti apstiprina psihosociālās rehabilitācijas nepieciešamības nozīmi un tās sniegtos uzlabojumus, līdzīgi kā tas ir citās valstīs, kur tiek izmantota šī pašnovērtēšanas metode. Latvijā veiktā aptauja liecina, ka pēc psihosociālās rehabilitācijas uzlabojas pacienta sajūtu pašvērtējums: mazinās nogurums, bailes no slimības atgriešanās, vēlme izolēties no sabiedrības un tamlīdzīgi. Tas nozīmē, ka psihosociālā rehabilitācijas programma savu pamata mērķi sasniedz. Pakalpojumu izvērtēja arī SIA „Civita” savā pētījumā “Psihosociālās rehabilitācijas pakalpojuma personām ar onkoloģisku slimību un to tuviniekiem kvalitātes un efektivitātes kritēriju izstrāde’’, secinot, ka pakalpojums atbilst mērķgrupas interesēm un vajadzībām[2].
[1] Questionnaire on Distress in Cancer Patients—Short From (QSC-R10)
[2] SIA „CIVITTA LATVIJA”, Pētījums “Psihosociālās rehabilitācijas pakalpojuma personām ar onkoloģisku slimību un to tuviniekiem kvalitātes un efektivitātes kritēriju izstrāde’’, 28.12.2022.
Tādējādi “ Dzīvības koks” rosina izmaiņas MK noteikumiem Nr.780:
Viss iepriekš minētais ir vērsts uz to, lai mēs pilnveidotu kursu saturisko piedāvājumu, nemainot galveno mērķis: nodrošināt vēža slimnieku un viņu tuvinieku psihoemocionālo labbūtību un veicināt viņu reintegrāciju sociālajā un ekonomiskajā dzīvē.
„Dzīvības koks” dažādas psihoemocionālās rehabilitācijas programmas vēža pacientiem un viņu tuviniekiem, piesaistot Latvijas vadošos speciālistus, realizē jau kopš 2009.gada. Tādēļ pakalpojuma pilnveidošanu uzskatām par sadarbības veicināšu starp sociālās palīdzības un veselības aprūpes nozarēm, veidojot jaunas sadarbības iespējas:
Kā mēs redzam pakalpojuma attīstību turpmāko 3 gadu periodā?
Ļoti ceram, ka pakalpojums attīstīsies, jo mēs esam apņēmības pilni to darīt. Īpaši brīdī, kad pašiem būs savs rehabilitācijas centrs. Līdz šim esam labi sadarbojušies ar Mārtiņa fonda rehabilitācijas centru „Dūjas”, domājam, ka sadarbību turpināsim, tādējādi paplašinot pakalpojuma fiziskās iespējas.
Ar cieņu,
Gunita Berķe, Onkoloģisko pacientu atbalsta biedrības „Dzīvības koks” valdes priekšsēdētāja